Koniec kráľovskej jazdy? Hviezdny tím tápe, do play-off NHL má opäť ďaleko

Kde hľadať príčiny kolapsu? Keď v sezóne 2011/2012 Kings ako outsideri suverénne dokráčali pre svoj prvý Stanley Cup v klubovej histórii, rad tímov začala budovať káder podľa ich vzoru.

Rýchlosť a kreativita, s ktorou vybojovali Stanley Cup Chicago a Pittsburgh pred nimi, išli do ústrania. Ako by sa vrátili bývalé trendy. Urastení hráči Kings súpera vždy pretlačila. Neprialo sa, ale v útočnom pásme svojho soka vždycky podusili, až unavené päťke strelili gól.

Zisk druhého pohára o dva roky neskôr tento štýl ešte podporil.Zverenci Darryla Sutter, jedného z najuznávanejších, ale zároveň najprísnejších koučov v NHL, spoločne s Chicagom vládli súťaži.

S úspechom ale často prichádza pád. V NHL to platí dvojnásobne, len niekedy príde skôr, inokedy neskôr. (Fanúšikovia Detroitu to teraz po rokoch úspechov spoznávajú).

Manažér Dean Lombardi sa snažil udržať jadro tímu pohromade, a tak podpísal monštruózne kontrakty s dnes už s Unibet bonus 30 eur bývalým kapitánom Kings Dustinom Brownom a slovenským hrdinom play-off 2014 Mariánom Gáboríkom.

Práve tieto dva podpisy sa dnes javí ako najväčšia chyba Los Angeles v ceste za ďalšími úspechmi. “Vysoké kontrakty s niekoľkými hráčmi ťahajú Kings ku dnu.Pre manažéra Lombardiho to nie je jednoduchá situácia. V lete chcel udržať niektoré hviezdy, ale nemohol, nemal priestor pod platovým stropom, “písal nedávno vo svojom stĺpčeku bývalý hráč NHL Ray Ferraro.

Tímu nepomohla ani komplikovaná situácia okolo obrancu Vjačeslava Vojnové, ktorý kvôli domácemu násiliu skončil v NHL a odišiel do hrať do Ruska. Kings tak bez náhrady prišli o jedného zo svojich najspoľahlivejších bekov.

Keď v sezóne 2014/2015 ako obhajcovia Stanley Cupu nepostúpili do play-off, väčšina ľudí okolo klubu sa upokojovala, že unavený tím je po každoročnom zápolenia vo vyraďovacích bojoch unavený a potrebuje len nazbierať novú motiváciu.Rok na to Kings sa síce Kings procpali do play-off, ale pakovali sa po prvom kole potom, čo je hladko vyradilo San Jose v piatich zápasoch.

Lombardi v lete navyše nemal financie na nový podpis útočníka Milana Lucica a jeho stratu nedokázal nijako nahradiť.

Na papieri stále silný tím sa začal rúcať. Hneď na začiatku sezóny sa dlhodobo zranila brankárska jednotka Jonathan Quick. Slovák Peter Budaj ho síce dokázal až nad očakávania zastúpiť, ale klub začali zrážať ďalšie problémy.

Zvlášť biedna gólová produktivita útočníkov. Nový kapitán Anže Kopitar prežíva najhoršiu tipovanie Bet365 sezónu v kariére. Trápi sa Kanaďan Toffoli.Spomínaný Gáborík sa potýka po väčšinu sezóny so zraneniami a ako štedro platený strelec má na konte iba deväť gólov. Tvrďas Brown je len tieňom hráčom z minulosti a príchod legendárneho útočníka Jarome Iginla upadajúci útok len ťažko spasí.

Kings v súčasnosti strácajú na play-off osem bodov a dokonca základnej časti im zostáva odohrať len desať stretnutí . Len totálny kolaps konkurentov ich môže posunúť do bojov o Stanley Cup.

Je čas na prestavbu?